Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 09:06
PRZECZYTAJ!
Reklama
News will be here

Bieruń będzie miał Skwer Miast Partnerskich i nowy mural!

Przy ulicy Remizowej, gdzie powstaje nowa przestrzeń wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Bierunia, zostanie symbolicznie otwarty Skwer Miast Partnerskich. Uroczyste nadanie nazwy i odsłonięcie tablicy nastąpi w obecności delegacji ze wszystkich czterech miast partnerskich Bierunia.
Bieruń będzie miał Skwer Miast Partnerskich i nowy mural!

- Chcemy w ten sposób uczcić trwającą już ponad ćwierć wieku współpracę z Gundelfingen w Niemczech i Moravskim Berounem w Czechach, a także kilkunastoletnią przyjaźń  z ukraińskim Ostrogiem i francuskim Meung sur Loire - mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie odsłonięcie muralu na ścianie amfiteatru w ogrodzie Domu Kultury Remiza. Jego autorem jest streetartowy artysta Michał Banert

- Mural powstał z okazji 25-lecia partnerstwa z Morawskim BerounemMalowidło wykonane w nowoczesnej konwencji street artu nawiązuje do legend obydwu miast i przedstawia postacie utopca oraz niedźwiedzia – mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu.

Czas i miejsce: 

  • piątek, 8 września 2023 r., godzina 14:00
  • Skwer przy ul. Remizowej i ogród Domu Kultury Remiza (ul. Remizowa 19)

Parkingi są dostępne: 

  • od ul. Remizowej, przy Domu Kultury Remiza
  • od ul. Kossaka
  • od ul. Ofiar Oświęcimskich (przy Centrum Przesiadkowym) 

WYDARZENIE JEST OTWARTE DLA MIESZKAŃCÓW.

***

Skwer Miast Partnerskich

Przestrzeń przy ul. Remizowej i Kossaka (teren po dawnej mleczarni) od kilku lat jest sukcesywnie poddawana rewitalizacji i zagospodarowywana na park. Niedawno stanęły tu pierwsze na Śląsku inteligentne tężnie solankowe zasilane energią słoneczną. Miasto Bieruń otrzymało też dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dzięki któremu w parku zostanie wykonane oświetlenie, nasadzenia zieleni i mała architektura. Zostaną też zamontowane budki lęgowe oraz tablice edukacyjne. 

W sierpniu 2023 r. Rada Miejska w Bieruniu podjęła uchwałę o nadaniu tej nowej przestrzeni nazwy Skwer Miast Partnerskich. Obok tablicy z nazwą skweru stanie symboliczny drogowskaz.

Miasta partnerskie Bierunia: 

  • Gundelfingen (Niemcy) - od 1997 roku
  • Moravsky Beroun (Czechy) - od 1998 roku
  • Ostróg (Ukraina) - od 2005 roku
  • Meung sur Loire (Francja) - od 2007 roku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama