Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 11:07
PRZECZYTAJ!
Reklama

160 tys. emerytów w pół roku. Jest źle, może być jeszcze gorzej

Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku przybyło nam ponad 160 tys. emerytów. Niestety dzieci nadal rodzi się zbyt mało. Jak tak dalej pójdzie, Polskę czeka katastrofa demograficzna.
160 tys. emerytów w pół roku. Jest źle, może być jeszcze gorzej

Autor: iStock

W sumie w pierwszym półroczu br. na emeryturę przeszło blisko 163,9 tys. osób, czyli o 26,4 tys. więcej w stosunku do pierwszego półrocza poprzedniego roku. O 3,5 tys. – do 15 tys. – wzrosła liczba rent rodzinnych. Z kolei liczba rent z tytułu niezdolności do pracy spadła o 0,3 tys. do 19,5 tys.

Czarne chmury nad Polską  

W Polsce mimo promowanej przez PiS polityki prorodzinnej nadal rodzi się za mało dzieci. W pierwszej połowie 2023 roku to tylko niecałe 140 tys., podczas gdy w całym 2022 roku – 305 tys. Na 100 kobiet w wieku 15–49 lat przypada około 126 dzieci. To alarmujące dane. Tymczasem, by zachować stabilność demograficzną kraju, ten wskaźnik powinien być sporo wyższy. Na 100 kobiet między 15 a 49 rokiem życia powinno przypadać 210–215 dzieci. 

Liczby są nieubłagane 

Fatalną sytuację widać na przykładzie województw, w których liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń. Województwo świętokrzyskie, łódzkie i śląskie znalazły się na czele listy z największym ujemnym przyrostem naturalnym. W nieco lepszej sytuacji, choć nadal z ujemnymi wskaźnikami, były Małopolska, Pomorze i Mazowsze. 

Analiza businessinsider.com wskazuje, że w ciągu tego roku potencjalna liczba nowych emerytek i emerytów może wzrosnąć o 478 tys. osób, uwzględniając osoby zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u. Aktualnie 9,33 mln emerytów i rencistów przypada na 16,85 mln pracujących. 

Problem w województwach 

Problem demograficzny to jedno, jednak nie mniej poważny jest problem z nierównomierną atrakcyjnością różnych regionów kraju. Jak wynika z danych GUS-u, dotyczących salda migracji w 2022 roku w rozbiciu na województwa, na plusie znalazły się województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, pomorskie i wielkopolskie. One przyciągnęły więcej ludzi niż z nich wyjechało. Natomiast najgorsza sytuacja miała miejsce w województwach lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i opolskim. Nieustabilizowana migracja może doprowadzić do sytuacji, w której regiony bardziej atrakcyjne będą rozwijać się jeszcze szybciej, a przepaść między województwami zacznie się pogłębiać.

Eurostat prognozuje, że do 2030 roku liczba ludności Polski spadnie do 37 mln, a w 2050 wyniesie już tylko około 34 mln. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama