Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 29 listopada 2023 07:05
PRZECZYTAJ!
Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: bogaty Śląsk to bogata Polska

Premier Mateusz Morawiecki: bogaty Śląsk to bogata Polska

- Jest Pan szefem polskiego rządu, ale także posłem z Katowic. Pytając półżartem - czy wobec tego nasz region może liczyć na specjalne traktowanie kosztem pozostałych?

- Na szczęście jedno w ogóle nie wyklucza drugiego. Dbanie o Śląsk jest korzystne dla całej Polski, bo Śląsk jest dumą naszego kraju, jego filarem gospodarczym i technologicznym. Pokolenia naszych przodków walczyły o polski Śląsk właśnie dlatego, że wszyscy dobrze rozumieli, jak ogromną wartością dodaną jest ten region dla całej Rzeczpospolitej. Bogaty Śląsk to bogata Polska, dlatego nie żałujemy i nie będziemy żałować tu grosza na inwestycje. Śląsk przyszłości to miejsce rozwoju biznesu nowoczesnych technologii, to tysiące wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Śląsk przyszłości to godne i komfortowe życie. Dlatego przeznaczamy miliony złotych z rządowych programów tak na podstawowe, codzienne potrzeby mieszkańców, jak również na inwestycje podnoszące gospodarczą odporność regionu na kryzysowe sytuacje, które stały się znakiem rozpoznawczym ostatnich lat.

- Kluczem do sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju Śląska jest także dobra współpraca rządu z lokalnymi samorządami. 

- Powiat bieruńsko-lędziński chyba nie może narzekać na współpracę z rządem. Weźmy przykłady z ostatnich tygodni. Dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. samorząd powiatu bieruńsko-lędzińskiego jeszcze w tym roku otrzyma kolejne wsparcie finansowe. Mowa jest o ponad 5 milionach złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie rodzin, a szczególnie rodzin zastępczych. Z kolei w ramach Programu Odbudowy Zabytków pula dla powiatu bieruńsko-lędzińskiego wyniosła 7,2 mln zł. Biorąc pod uwagę wielkość i liczbę mieszkańców, było to jedna z najwyższych kwot wsparcia w województwie śląskim. Idźmy dalej - w ramach Programu Inwestycji Strategicznych ponad 6 milionów przeznaczyliśmy na remont ul. Wygody w Lędzinach. W powiecie przybyła kolejna bezpieczna droga. Generalnie, w ramach Rządowych Inwestycji Blisko Ludzi, dofinansowanie dla powiatu wraz z tworzącymi go gminami sięgnęło 517 milionów złotych. Taka kwota tworzy zmianę nie tylko ilościową, ale także jakościową, jeśli chodzi o tempo i kierunki rozwoju powiatu bieruńsko-lędzińskiego. 

- O Śląsku mówi się głównie w kontekście przemysłu, energetyki, gospodarki, ale nasz region ma do zaoferowania Polsce i Europie coś równie cennego, a mianowicie szacunek do tradycyjnych wartości, od których ucieka współczesna Unia Europejska. Zgadza się Pan z taką tezą? 

- Jak najbardziej. Wspólnotę można budować tylko na fundamencie wartości. Dziś Europa stoi na rozdrożu: albo pójdziemy dalej sprawdzoną drogą, którą zmierzamy od ponad dwóch tysięcy lat albo zejdziemy na manowce i błądząc na ślepo, będziemy próbowali zorganizować społeczeństwo według nowych zasad. Warto sprecyzować, o jakie wartości chodzi. Unia Europejska została zbudowana na ideowej „piątce” Roberta Schumana, jednego z “ojców założycieli” wspólnoty. Te wartości to: chrześcijaństwo, wolność, solidarność, różnorodność, patriotyzm. Ślązacy mają je wpisane w swój kod genetyczny i ich przywiązanie do tradycyjnych wartości, etosu pracy, może być wzorcem dla całej Europy. To prawda, że w Unii Europejskiej jest teraz silna tendencja, aby deprecjonować rodzinę i naród, choć są to wspólnoty na których została zbudowana nasza cywilizacja. Jestem jednak przekonany, że będziemy budować silną Europę silnych narodów i Europejczycy wrócą do swoich ideowych i moralnych fundamentów.

- Dla premiera każdy okręg w Polsce byłby dobrym miejscem do startu w wyborach. Pan jednak ponownie zdecydował się na Górny Śląsk. Dlaczego? 

- Śląska drużyna musi być w Sejmie jak najsilniejsza, bo od tego zależy dobrobyt nie tylko regionu, ale całej Polski. Śląsk ma szanse stać się technologicznym liderem i jednym z najsilniejszych gospodarczo regionów Europy. Uważam modernizację Śląska za jeden z najważniejszych projektów w dziejach demokratycznej Polski, któremu należy nadać odpowiednią rangę i priorytet. Poza tym, Ślązacy są ludźmi konkretnymi. Cenią bardziej działanie, niż gładkie słowa. Wolą praktyczne rozwiązania od pustego teoretyzowania. Jak coś powiedzą, tak zrobią. To wartości, które są mi bardzo bliskie.

Rozmawiał Jan Ostoja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama