Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 07:43
PRZECZYTAJ!
Reklama

Kościoły odzyskają blask

Powiat otrzymał promesy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na renowację kościoła św. Klemensa w Lędzinach i św. Walentego w Bieruniu.
Kościoły odzyskają blask

Po ponad roku starań i przygotowań podpisane zostały umowy przedwstępne na renowację dwóch świątyń w naszym powiecie. Ks. Zygmunt Klim, proboszcz kościoła św. Klemensa w Lędzinach i ks. Michał Anderko, kustosz Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu odebrali stosowne dokumenty z rąk Bernarda Bednorza, starosty powiatu bieruńsko-lędzińskiego. 

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku Rada Powiatu wybrała zabytki, co do których złożone zostaną wnioski o renowację ze środków państwowych. Postanowiono, że powiat aplikował będzie o maksymalne dofinansowanie na kościół św. Klemensa w Lędzinach, kościół św. Walentego w Bieruniu oraz przydrożny krzyż przy skrzyżowaniu ulic Bogusławskiego i Lipowej, w granicy Bierunia i Lędzin.

O wsparcie dla kościoła św. Klemensa w Lędzinach Marek Spyra skutecznie zabiegał u Wiktora Skworca, ówczesnego Metropolity Katowickiego.

- Szybko się okazało, że tak dobrze przygotowanych jednostek samorządowych jak nasz powiat było mało. Wielu gminom i powiatom nie udało się przygotować dokumentacji i złożyć wniosków, dlatego termin rozpatrzenia wniosków wydłużono. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej otrzymamy tylko milion złotych, a nie tak jak wnioskowaliśmy na każdy z kościołów po 3,5 mln zł. Renowacja zabytków to kosztowna rzecz, dlatego milion złotych na „Klimont” w Lędzinach nie pozwalałby na kompleksowe przeprowadzenie wszystkich koniecznych prac. Pojawił się wówczas pomysł, by o wsparcie naszych działań poprosić ówczesnego arcybiskupa Wiktora Skworca. Przygotowałem pismo, pod którym podpisaliśmy się wspólnie z wieloma działaczami społecznymi, byłymi i aktualnymi samorządowcami lędzińskimi. Nasz apel i wniosek spotkał się z ogromną przychylnością. W konsekwencji z Kurii Katowickiej wyszło pismo podpisane osobiście przez arcybiskupa na ręce ówczesnego premiera - wspomina Marek Spyra, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, który zabiegał o środki dla kościoła św. Klemensa w Lędzinach. 

- Dzięki staraniom o środki zewnętrzne w ramach rządowego programu pozyskaliśmy ponad 3,3 mln zł na inwestycje w ramach renowacji zabytkowego kościoła św. Walentego i otoczenia. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace zmierzające do uporządkowania zabytków: dawnej kostnicy, grobowca Gawlików oraz ścieżek. Uzupełnione zostanie wyposażenie wnętrza kościoła - mówi Łukasz Odelga, członek zarządu powiatu z Bierunia, zaangażowany w pozyskiwanie środków na rzecz kościoła św. Walentego. 

Powiat otrzymał już promesy wstępne z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W siedzibie Starostwa zostały podpisane stosowne umowy wstępne, które są zapewnieniem udzielenia dotacji na konserwację i renowację obu świątyń. Łączna ich wartość opiewa na blisko 7 mln złotych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama