Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 08:55
PRZECZYTAJ!
Reklama

Pójdźmy wszyscy do Betlyjki…

Ruchoma stajenka w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu Starym pod wieloma względami jest niepowtarzalna. Jako jedyna w Polsce, czynna jest do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci Św. Walentego, patrona  miasta.
Pójdźmy wszyscy do  Betlyjki…

Bieruńska  „betlyjką”, od lat 60. znajduje się w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym i jest jedyną ruchomą stajenką w regionie. Podczas tych świąt postawiona została po raz 68. Powstała w 1955 roku, a jej inicjatorem był ówczesny proboszcz starobieruńskiej parafii ks. Jan Trocha, który zainspirował parafian do stworzenia tego pięknego dzieła. Stajenkę, przez kolejne lata budowało kilka pokoleń mieszkańców Bierunia, którzy z wielkim oddaniem poświęcali się tej sprawie.

Z roku na rok popularność bieruńskiej stajenki staje się coraz większa. 

Odwiedzają ją mieszkańcy nie tylko Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki. Jest także przedmiotem zainteresowania  mediów.

Ruchomą szopkę tworzy drewniana konstrukcja o powierzchni 40 m2, która została wykończona różnymi materiałami. Umieszczono nad nią 6,5-metrową panoramę Jerozolimy namalowana przez Eugeniusza Nygę. Całość dopełnia ponad sto ruchomych i kilkadziesiąt stałych figurek przedstawiających zarówno postacie, które według tradycji muszą znaleźć się w szopce, jak i współczesne ważne dla naszego regionu, a nawet kraju. Nie zabrakło również miniaturek  zwierząt, a także wykonanych z ogromną dbałością o szczegóły budynków: domów, kościoła, zamku, czy szybu kopalnianego. Atmosferę dopełniają kolędy śpiewane przez zastępy anielskie oraz odgrywane przez trębacza.

Wielkim uznaniem dla dorobku bieruńskich budowniczych było przyznanie im w 2015 roku przez księdza arcybiskupa Wiktora Skworca medalu „Pro Christi Ragno”.

Wyróżnienie to, ustanowione dla upamiętnienia roku obchodów 90. rocznicy powstania diecezji katowickiej, zostało przyznane szopkarzom za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji katowickiej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama