Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 07:56
PRZECZYTAJ!
Reklama

Lędziński Canaletto

Bernardo Bellotto zwany Canalettem przeszedł do historii jako autor bardzo precyzyjnych, wręcz fotograficznych panoram Warszawy. Tą drogą poszedł Jan Śmiłowski, nestor lędzińskiego malarstwa. Spotkanie z tym niezwykłym artystą zorganizowało stowarzyszenie Lędziny Od Nowa.
Lędziński Canaletto

Spotkanie było pokłosiem kalendarza wydanego przez stowarzyszenie Lędziny Od Nowa. Na jego stronach znalazły się obrazy najwybitniejszych lędzińskich twórców. Styczeń to zimowy pejzaż Klimonta, autorstwa Jana Śmiłowskiego, 90-letniego artysty od urodzenia związanego z Lędzinami. O tym, jak jest sławny i lubiany w swoim mieście, mogliśmy się przekonać podczas spotkania w Bibliotece Powiatowej w Lędzinach. Sala wypełniła się do tego stopnia, że nie było już gdzie dostawiać krzeseł. 

Dwugodzinne spotkanie było prawdziwą ucztą intelektualną. Rozmawiano o sztuce, impresjonistach, ekspresjonistach, o tym jak malować, czym jest gra światłem i jakie możliwości daje malowanie farbami olejnymi. Ale nie tylko malarstwo przewijało się w rozmowie z Mistrzem. Było też wiele o historii miasta, o którym Jan Śmiłowski, laureat Clemensa z 2009 roku, wie chyba wszystko. 

- Dziękuję Bibliotece Powiatowej za współpracę przy organizacji spotkania! Dziękuję licznej delegacji Stowarzyszenia Twórców Kultury z Tychów, którego Jan Śmiłowski jest członkiem od wielu lat. Dziękuję naszym mieszkańcom przybyłym na spotkanie. Dziękuję członkom Stowarzyszenia Lędziny Od Nowa za współpracę i obecność! - mówił Marek Spyra, wiceprzewodniczący Rady Powiatu i współorganizator spotkania. 

Jan Śmiłowski
Obraz jest pewnym rodzajem fotografii, tylko że obraz przekazuje człowiek, który ma coś na myśli, obraz to odczucia tego człowieka, obraz jest bardziej pracą artystyczną i osobistą niż fotografia.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama