Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 07:56
PRZECZYTAJ!
Reklama

Walentynki po bieruńsku

Zbliżają się Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? I czy można zakochać się w Bieruniu?
Walentynki po bieruńsku

W tym roku uroczystości odpustowe odbędą się wyjątkowo w niedzielę, 11 lutego, a nie 14 lutego, jak co roku. Dlaczego? W 2024 roku na 14 lutego przypada ŚRODA POPIELCOWA, która rozpoczyna Wielki Post. Parafia zatem świętować będzie nieco wcześniej. Odpust ku czci Św. Walentego odbędzie się 11 lutego, natomiast uroczystości związane z wigilią odpustu i uroczystym przemarszem z Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła pod Pomnik Świętego Walentego - 10 lutego.

ŚWIĘTY WALENTY, PRZYJACIEL BIERUNIAN

Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego - patrona Bierunia.

- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica. 

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

 - W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych.  - wyjaśnia proboszcz Anderko - Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

CAŁUSKI I FOODTRUCKI

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko, gdzie będzie można nabyć słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.

Obok barwnych straganów pojawią się też Foodtrucki! Na bieruńskim Rynku stać będzie walentynkowa ramka, przy której zakochani będą mogli robić sobie zdjęcia. 

WALENTYNKOWY KONCERT

Miejskie obchody Święta Patrona Miasta Bierunia rozpoczynają się już w piątek, 9 lutego koncertem"Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat" w wykonaniu Barbary Broda-Malon wraz z zespołem. Publiczność usłyszy najpiękniejsze piosenki i największe muzyczne hity, takich artystek jak m.in. : Alicja Majewska, Irena Jarocka, Anna Jantar, Anna German, czy Ewa Demarczyk. 

Koncert rozpocznie się o godzinie18.00 w Domu Kultury. Bilety w cenie dostępne są w Kinoteatrze „Jutrzenka” oraz na stronie Barbara Broda-Malon - Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat - Bieruń Dom Kultury "Gama", 9 lutego | Kupuj Bilety Online - biletyna.pl

14 lutego – WALENTYNKI

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Święta Patrona Miasta Bierunia - św. Walentego jest wystawa zdjęć bierunianina - Sławomira Bielaka pt.: ZAKOCHAJ SIĘ W BIERUNIU. Wernisaż odbędzie się dokładnie w Walentynki, 14 lutego w Urzędzie Miejskim w Bieruniu.

Od 14 lutego wystawa dostępna będzie codziennie, w godzinach pracy Urzędu.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama