Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 21:29
PRZECZYTAJ!
Reklama

Nie wyrzucaj telefonu z danymi. Inni mogą je wykorzystać

Smartfony, tablety czy laptopy wymieniamy co 1-3 lata. A co robimy ze starym sprzętem? Niestety często ląduje na śmietniku. Z naszymi danymi.
Nie wyrzucaj telefonu z danymi. Inni mogą je wykorzystać

Autor: iStock

A te… – …zwykle nie są zaszyfrowane, w efekcie ich odzyskanie jest bardzo łatwe – ostrzega cytowany przez Strefę Biznesu Bartłomiej Drozd, ekspert ChronPESEL.pl.

Lista zagrożeń

Jak podał Krajowy Rejestr Długów (badanie TME), smartfony, tablety czy laptopy 18 proc. Polaków kupuje co roku. Ale prawie połowa z nas, bo 48 proc., robi to co 1-3 lata. Prawie dwie trzecie Polaków kupuje nowy sprzęt dopiero wtedy, gdy stary się zepsuje.

Niemal wszyscy na naszych urządzeniach przechowujemy różne dane – i prywatne, i służbowe. Bardzo wielu z nas na tych urządzeniach loguje się do banku. Tymczasem – jak podkreśla Bartłomiej Drozd – zagrożeń jest bardzo wiele. 

I wylicza: – Kradzież profilu w mediach społecznościowych może posłużyć do wyłudzeń, przejęcie danych osobowych ułatwić wzięcie kredytu na nasze nazwisko, a prywatne korespondencje i kontakty do znajomych czy rodziny niosą ze sobą ryzyko także dla naszych bliskich.

Jak pozbywamy się naszych urządzeń?

Wielu z nas, pozbywając się urządzeń, nie zawsze o tym pamięta. Jak zatem się go pozbywamy? Jak podaje KRD:

55 proc. Polaków korzysta z wywozu elektrośmieci,

26 proc. oddaje go do specjalnego punktu,

10 proc. wyrzuca na śmietnik,

8 proc. trzyma go w domu. 

KRD przypomina, że zanim pozbędziemy się naszego sprzętu, trzeba go oczyścić ze wszystkich danych. Dla własnego bezpieczeństwa. Tyle że samo usunięcie informacji z pamięci telefonu czy wylogowanie z aplikacji nie wystarczy.

Co na to eksperci Google? 

„Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia telefonu, a następnie wybierzesz opcję resetowania do ustawień fabrycznych – czytamy w internecieDzięki temu wszystkie aplikacje, dane w pamięci wewnętrznej oraz wszystkie inne informacje zostaną bezpowrotnie usunięte. To samo dotyczy zarówno telefonów z systemem Android oraz iOS”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama