Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 07:54
PRZECZYTAJ!
Reklama

Uwaga! W piątek 9 lutego rolnicy zablokują drogi w całej Polsce. Sprawdź gdzie [MAPA]

W piątek w całej Polsce rozpoczną się blokady dróg. To protest rolników, którzy sprzeciwiają się nadmiernemu importowi z Ukrainy i zielonej polityce unijnej.
Uwaga! W piątek 9 lutego rolnicy zablokują drogi  w całej Polsce. Sprawdź gdzie [MAPA]

Autor: NSZZ RI „Solidarność”

– Żądamy wstrzymania pomysłów klimatycznych Komisji Europejskiej ograniczających produkcję rolną. Trzeba odstąpić od filozofii Fit for 55. Trzeba zmienić politykę rolną i ją uprościć – powiedział na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

I dodał: – Rekompensaty, jakie nam się dzisiaj proponuje z tytułu zobowiązań środowiskowych, już nas nie powalają. To nie są rekompensaty, które pozwalają utrzymać nam gospodarstwa.

Tani cukier i olej z Ukrainy obniżają ceny

Podobne oczekiwania mają rolnicy protestujący w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. I wygląda na to, że blokowanie dróg traktorami pomogło. Bruksela zaczyna się wycofywać z najbardziej restrykcyjnych zapisów działania nazwanego Zielonym Ładem.

Ale Polacy mają jeszcze jeden problem. To wolny import produktów z Ukrainy. Najpierw były zboża, teraz są cukier i olej. Zalewają one krajowy rynek i sprawiają, że nasi rolnicy nie zawsze mogą sprzedać swoje produkty. 

Import sprawia także, że ceny spadają. Dlatego rolnicy chcą zmian w przepisach i przypilnowania, żeby towar z Ukrainy faktycznie tylko przejeżdżał przez Polskę na Zachód, jak było to ustalone.

Będą blokady

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zamierza w piątek 9 lutego wyjechać na drogi. Wzorem zachodnich kolegów w Polsce ma dojść do wielkiego protestu. Patrząc na mapę miejsc, gdzie mają zostać zorganizowane blokady, można odnieść wrażenie, że ta akcja będzie potężna. Teraz na liście jest ok. 240 miejsc.

Większość protestów potrwa do godziny 16, ale niektóre blokady mogą trwać kilka godzin dłużej. Blokowane mają być drogi dojazdowe do przejść granicznych, autostrady, trasy wokół miast.

Rolnicy apelują o wyrozumiałość

„Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych” – apelują związkowcy i proszą o „unikanie podróży” trasami oznaczonymi na mapie. 

I dodają: „NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku”.

To jednak nie koniec, bo rolnicy mówią też głośno o długofalowym działaniu trwającym kilka tygodni. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama