Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 19:54
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bieruń zacieśnia współpracę międzynarodową z miastami partnerskimi

Bieruń aktywnie angażuje się w działania na rzecz współpracy międzynarodowej. W maju mieszkańcy mogli uczestniczyć w dwóch wyjazdach do miast partnerskich: francuskiego Meung sur Loire oraz czeskiego Moravský’ego Berouna. Te inicjatywy nie tylko umacniają więzi międzynarodowe, ale także pozwalają mieszkańcom wymieniać się doświadczeniami i kulturą.
Bieruń zacieśnia współpracę międzynarodową z miastami partnerskimi

Bierunianie we Francji

Początkiem maja dwudziestoczteroosobowa grupa mieszkańców Bierunia udała się z rewizytą do francuskiego miasta partnerskiego Meung sur Loire. Wzajemne odwiedziny mieszkańców obydwu miast to wieloletnia tradycja. W poprzednim roku Bieruń gościł Francuzów, a teraz nadszedł czas na odwiedziny nad Loarą. Zarówno wyjazdy, jak i pobyty gości w Bieruniu organizuje ze strony polskiej Stowarzyszenie Wspólna Europa przy wsparciu Miasta Bieruń.

Podczas kilkudniowego pobytu w Meung sur Loire, bierunianie mieli okazję spotkać się z nową mer miasta, Aurore Caro, oraz zwiedzić liczne atrakcje, w tym zamek królewski w Blois, Muzeum Iluzji i Zamek Chambros, jeden z największych zamków nad Loarą. Nie zabrakło również wizyty w Orleanie, a w planie wycieczki znalazło się także zwiedzanie lokalnych zabytków i atrakcji Meung sur Loire.

Warto podkreślić, że mieszkańców Bierunia gościły w swoich domach zaprzyjaźnione rodziny z Meung sur Loire. Podobna zasada panuje, gdy goście z Francji przyjeżdżają do nas – mieszkają wówczas w bieruńskich domach.

 W grupie, które odwiedziła w tym roku Meung sur Loire, było dwoje nowo wybranych bieruńskich radnych (wówczas jeszcze elektów): Sławomir Rosowski i Agnieszka Wyderka-Dyjecińska, którzy tuż po powrocie złożyli ślubowanie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej i tym samym zaczęli oficjalnie pełnić mandat. 

W Czechach 

4 maja delegacja z Bierunia wzięła udział w corocznym „Biegu pod górkę” w czeskim mieście Moravský Beroun, co stanowiło doskonałą okazję do sportowej rywalizacji. Uczestnicy mieli do pokonania dystans około 200 metrów na stromym wzniesieniu, a bierunianie wykazali się świetną kondycją, zdobywając podium w swoich kategoriach wiekowych. Iwona Urbanek oraz Szymon Duda, zajęli 3 miejsca, a Oskar Duda, który zajął 4 miejsce.

Organizatorzy z Moravský Beroun zapewnili doskonałą atmosferę i obsługę imprezy oraz ciepłe przyjęcie, co tylko umocniło przyjazne stosunki między miastami partnerskimi.

Skwer Miast partnerskich

Wyjazdy do miast partnerskich stanowią nie tylko okazję do rozwijania umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń, ale są również dowodem na to, jak ważna jest kontynuacja i rozwijanie międzynarodowych partnerstw. Przypomnijmy, że obok wymienionych już miast – francuskiego Meung sur Loire i czeskiego Moravský’ego Berouna, Bieruń współpracuję także z niemieckim Gundelfingen i ukraińskim Ostrogiem. 

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku przy ul. Remizowej w Bieruniu powstał Skwer Miast Partnerskich, gdzie stanął unikalny drogowskaz z nazwami i odległościami do naszych miast partnerskich. Najbliżej Bieruń ma do Moravskiego Berouna - tylko 125 km. Do Ostroga 530 km, do Gundelfingen - 850 km, do Meung-sur-Loire we Francji - 1290 km.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama