Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 kwietnia 2024 18:03
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bohaterowie z „Piasta”

Bohaterowie z „Piasta”

 

Powstaje film dokumentalny o najdłuższym podziemnym strajku w 1981 roku.

 

Rusza projekt związany z dokumentacją filmową relacji uczestników najdłuższego podziemnego strajku w historii stanu wojennego. Zarejestrowane zostaną wspomnienia 45 osób. Pomysłodawcą są przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarności Pamięci Strajkujących Górników w Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 Grudnia 81 roku.

- Inspiracją był dla nas jeden z uczestników tamtych wydarzeń - Staszek Dudek, który należy do naszego koła. Kiedyś opowiedział nam, że 11 grudnia 1981 roku wziął ślub, a dwa dni potem siedział już z innymi strajkującymi na dole kopalni. Chcemy ocalić takie historie od zapomnienia - wyjaśnia pomysłodawca i koordynator rocznicowych obchodów z ramienia związków zawodowych Mariusz Śliwiński z Solidarności.

Trwający dwa tygodnie podziemny strajk w kopalni Piast w Bieruniu był najdłuższym tego typu protestem stanu wojennego. Był prowadzony 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 roku. Górnicy spędzili pod ziemią Boże Narodzenie i Wigilię, przy wstrzymanych dostawach żywności i gasnących lampkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama