Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 lutego 2024 10:31
PRZECZYTAJ!
Reklama

Stop przemocy wśród dzieci i młodzieży

Stop przemocy wśród dzieci i młodzieży

 

Policjant z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu przeprowadził pogadanki z uczniami Szkół Podstawowych powiatu Bieruńsko - Lędzińskiego. Celem wizyt było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i jej konsekwencji prawnych. Nie zabrakło też porad dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Na spotkaniach z młodzieżą bieruński profilaktyk mówił, czym jest przemoc i agresja oraz jak postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Mundurowy przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora, skierowania sprawy do sądu rodzinnego oraz mówił o środkach oddziaływania wychowawczego, w które wyposażona została szkoła, Policja oraz inne instytucje państwowe.

Kto to jest osoba nieletnia, czym jest demoralizacja, co to jest czyn karalny, Jak odróżnić wykroczenie od przestępstwa, które z nich są najczęściej popełniane przez młode osoby? Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które mundurowy udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Spotkanie z dziećmi i młodzieżą było też okazją do poruszenia tematu dotyczącego cyberzagrożeń. Mundurowy nakreślił im, jak ważny jest rozsądek i ostrożność podczas korzystania z portali społecznościowych. Ostrzegał przed lekkomyślnym zamieszczaniem w internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Ideą spotkań jest nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób się przed nimi chronić, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama