Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 11:05
PRZECZYTAJ!
Reklama

Pierwsze na Śląsku inteligentne tężnie solankowe powstały w Bieruniu!

W Bieruniu Nowym, na terenie mini-parku przy ulicy Remizowej zostały zamontowane inteligentne, fotowoltaiczne tężnie solankowe. Mieszkańcy mogą już z nich korzystać. To kolejny krok na drodze realizacji kompleksowej rewitalizacji tego terenu.
Pierwsze na Śląsku inteligentne tężnie solankowe powstały w Bieruniu!

Inteligentne tężnie są zasilane panelami słonecznymi, nie wymajają podłączenia do sieci elektrycznej i kanalizacyjnej. Dzięki czujnikom ruchu uwalniają nasyconą mikroelementami mgiełkę solankową tylko wtedy, kiedy użytkownik usiądzie na ławeczce. Urządzenie nie zużywa energii ani solanki, gdy nikt z niego nie korzysta. Z jednej tężni może jednocześnie korzystać do 10 osób.

Są to pierwsze inteligentne tężnie zamontowane na Śląsku, a w całej Polsce jest dopiero około 10 takich urządzeń - mówi Michał Żerdka, dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - te urządzenia pojawiły się na rynku niedawno, jako alternatywa dla tradycyjnej, dużej tężni. Szacujemy, że koszt roczny utrzymania jednej inteligentnej tężni zamknie się w kwocie 2 tys. zł, podczas gdy dla tężni tradycyjnej - co wiemy z doświadczeń innych samorządów - jest to nawet 30-40 tys. zł.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama