Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:10
PRZECZYTAJ!
Reklama

„Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”

Temat ten powraca każdego roku o tej porze i pewnie będzie tak w latach następnych. Powraca, gdyż wcześniejszy jesienny zmrok oraz pogarszające się warunki atmosferyczne sprawiają, iż temat oświetlenia w naszych pojazdach nabiera większej wagi. Sprawne i dobrze wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze, czy też poruszającego się jezdnią lub poboczem pieszego.
„Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”

Stąd też od dzisiaj (20 października) rozpoczęła się ósma edycja akcji Policji oraz Instytutu Transportu Samochodowego pod nazwą "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo". Potrwa ona do końca roku i ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. 

Nie zdziwmy się zatem, że dziś i w następnych dniach natkniemy się na patrol, który szczegółowo będzie się przyglądał naszym reflektorom. Na celowniku policjantów znajdą się m.in. kierowcy, którzy tuningują oświetlenie lub montują do swoich reflektorów niewłaściwe żarówki. Zgodnie z obowiązującym prawem stosowanie zmodernizowanych żarówek, czyli tzw. retrofitów LED na drogach publicznych jest nielegalne. Według litery prawa do reflektorów mogą być montowane tylko źródła światła, które uzyskały homologację do konkretnego modelu auta. Generalnie ocenia się, że tylko 30 procent pojazdów ma dobrze lub akceptowalnie ustawione światła.

Wzorem lat ubiegłych, w ramach kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzać oświetlenie pojazdów na wyznaczonych stacjach kontroli, dostępnych na stronie internetowej: https://www.wkatowicach.eu/pliki/SKP-do-KWP,128.pdf?view=1. „Dni otwarte” w ramach tej akcji to: 21 i 28 października, 18 listopada oraz 9 grudnia tego roku. Zainteresowanym pomoże również aplikacja Yanosik, która „doprowadzi” kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię. W ramach akcji diagności SKP zweryfikują ustawienie świateł, stan lamp czy poprawne działanie żarówek.

Chciałbym też przypomnieć, że jeśli policjanci zauważą rozregulowanie świateł, mogą ukarać na mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi. Za niewłączenie właściwych świateł po zmroku grozi nam 6 punktów i 300 zł mandatu. Przy większych nieprawidłowościach, możemy zostać ukarani mandatem do 3 000- złotych i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dlatego też nim spotkamy patrol, który zainteresuje się światłami naszego pojazdu, „rzućmy okiem” na nie sami i ewentualne usterki usuńmy wcześniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama