Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 29 listopada 2023 06:39
PRZECZYTAJ!
Reklama

Jubileusz lędzińskich kameralistów

Wszystkich melomanów zapraszamy na koncert jubileuszowy Zespołu Kameralistów „Pro Arte et Musica” z Lędzin, który w tym roku świętuje 25-lecie swojej działalności artystycznej. 29 października o godzinie 17.00 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie wybrzmią m.in. „Little jazz mass” Boba Chilcotta, utwory muzyki sakralnej, filmowej i rozrywkowej. Wszystko w aranżacji na chór i trio jazzowe. Koncert odbędzie się w ramach finału tegorocznej edycji Jesieni Organowej Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.
Jubileusz lędzińskich kameralistów

Zespół Kameralistów został założony w 1998 roku przez organistę i kompozytora Przemysława Salamońskiego. od 2005 jego dyrygentem jest dr Maria Zuber, wykładowca Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie w składzie jest 22 śpiewaków. W repertuarze zespołu znajduje się szeroki wachlarz form muzycznych. „Pro Arte et Musica” koncertuje w Polsce i za granicą, śpiewa zarówno w salach koncertowych, jak i w kościołach, które zazwyczaj dysponują dobrą akustyką. We wrześniu ubiegłego roku wraz z chórem kameralnym „Ad libitum” śpiewacy wykonali w bielskiej Cavatina Hall słynne oratorium: „Mesjasz” Haendla z towarzyszeniem orkiestry im. Telemanna, grającej na historycznych instrumentach – tym samym inaugurując rok jubileuszowy.

Zespół „Pro Arte et Musica” ma w swoim dorobku wiele nagród, zdobytych w konkursach chóralnych. W maju tego roku zdobył złoty dyplom oraz zwycięstwo w kategorii „Children’s, youth and adult choir” w XXV International Festival of Sacral Choir Creation in Namestovo. W 2015 roku lędzińscy Kameraliści zostali laureatami nagrody „Clemens pro Arte” – najwyższego wyróżnienia przyznawanego w powiecie bieruńsko-lędzińskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama