Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 21:24
PRZECZYTAJ!
Reklama

Powiat dwóch prędkości

W „rankingu rankingów”, w pierwszej piątce śląskich miasteczek znalazły się Imielin i Bieruń. Lędziny – dla odmiany – uplasowały się w ostatniej piątce.
Powiat dwóch prędkości

Co jakiś publikujemy rankingi opracowane przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Trudno o lepsze i bardziej wiarygodne źródło informacji. Rankingi „Wspólnoty” są bardzo profesjonalnie przygotowane od strony merytoryczno-badawczej. Nad przygotowaniem raportów pracują zespoły ekspertów, głównie pracowników wyższych uczelni. Pismo bierze pod lupę różne obszary życia samorządowego. Do ważniejszych należą rankingi badające politykę inwestycyjną, skuteczność pozyskiwania środków unijnych, bogactwo gmin, tempo rozwoju, wydatki na transport publiczny, opiekę nad dziećmi do lat 3, ochronę środowiska i wiele innych. Tym razem, z powodu zbliżających się wyborów samorządowych, „Wspólnota” przygotowała „ranking rankingów”, czyli podsumowanie wielu cząstkowych zestawień, jakie ukazały się wcześniej. 

- Oto najważniejsze podsumowanie. Próbujemy w nim za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych oszacować sukces, jaki odniosły samorządy w latach 2018–2023 – przekonują autorzy rankingu.

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech parametrów cząstkowych odnoszących się do:

  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
  • sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Bieruń, Imielin i Lędziny zostały sklasyfikowane w gronie 631 miasteczek.

W województwie śląskim jest ich 44. Najlepsze z naszego regionu Miasteczko Śląskie uplasowało się na 24 miejscu. Oczko niżej jest Siewierz, a później „nasi” – na 43 pozycji Imielin i na 46 Bieruń. Lędziny znalazły się na drugim biegunie rankingu. Zajmując 385 miejsce są w najgorszej piątce z naszego regionu, razem z Toszkiem, Łaziskami Górnymi, Radlinem i Krzanowicami. Warto przy tym pamiętać, że w rankingu z 2013 roku, Lędziny uplasowały się na wysokim 85 miejscu. Co się dzieje z tym miastem? To już pytanie do tamtejszych władz samorządowych. 

Pismo „Wspólnota” przygotowało także ranking gmin wiejskich, których jest w Polsce 1513. Bojszowy uplasowały się na 676 miejscu, a Chełm Śląski jest na 815 pozycji. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama