Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 21:40
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bieruń - dobrze, Imielin - przyzwoicie, Lędziny - tragicznie

 

„Rzeczpospolita” opublikowała najbardziej prestiżowy i opiniotwórczy Ranking Samorządów. Jednym z kryteriów oceny była jakość zarządzania urzędem. Miejscowości z naszego powiatu wypadły różnie.

 

Burmistrzowie Bierunia, Imielina i Lędzin są na swoich stanowiskach od wielu lat. Wystarczająco długo, aby procesowi rządzenia miastem nadać autorski charakter. Gdyby wsłuchać się w autopromocyjne głosy płynące z magistratów, można by uznać okres ich urzędowania za przysłowiowe, tłuste lata. Czy tak jest rzeczywiście? Często publikujemy na naszych łamach wyniki rankingów, przygotowanych przez instytuty badawcze, wyższe uczelnie, prestiżowe redakcje. Z tych zestawień wyłania się dosyć zróżnicowany obraz Bierunia, Imielina i Lędzin. Potwierdzeniem tego jest także Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" uznawany za najbardziej prestiżowy i opiniotwórczy w kraju. Co roku od 17 lat, gazeta publikuje zestawienie najbardziej rozwojowych, lokalnych władz samorządowych. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów. Pod uwagę brano ponad 50 kryteriów oceny.

Miarą rankingu są punkty przyznawane w czterech strategicznych kategoriach:

  • Trwałość ekonomiczno-finansowa - (zdolność do zwiększania dochodów wewnętrznych i korzystania z finansowania zewnętrznego).
  • Trwałość społeczna - (ocena działań mających bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców).
  • Trwałość środowiskowa – (sposób dostosowania samorządu do zmian klimatycznych).
  • Jakość zarządzania urzędem.

 

Bieruń, Imielin i Lędziny znalazły się w zestawieniu „gminy miejskie i miejsko – wiejskie”.

 

W skali kraju jest ich 878. Bardzo dobrze spisał się Bieruń zajmując 25 miejsce. Przyzwoicie wypadł także Imielin, zamykając drugą setkę. Natomiast fatalnie zostały ocenione Lędziny. Zajmują 591 w ogólnopolskim rankingu i są w ostatniej piątce tabeli, jeśli wziąć pod uwagę tylko miejscowości z województwa śląskiego.

 

Gminy wiejskie

 

„Rzeczpospolita” przygotowała także ranking najmniejszych miejscowości. Gmin wiejskich jest w skali kraju 1533. Biorąc pod uwagę tę skalę, Chełm Śląski znalazł się czołówce tabeli, na 207 miejscu. Nieco gorzej prezentują się Bojszowy zajmując 720 pozycję.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama