Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 08:48
PRZECZYTAJ!
Reklama

Stali i betonowi dobrze w zieleni

Stali i betonowi dobrze w zieleni

 

Zieleń i industrial to nie tylko ewolucja i zmiany, ale także realne, widoczne projekty architektoniczne, które możecie znaleźć w okolicach linii kolejowych Kolei Śląskich.

 

Warto zacząć od dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie połączenie industrialnej cegły oraz ogrodu wertykalnego tworzy spójną formę. Jest to znakomite nawiązanie do wielu obiektów przemysłowych pochłanianych przez powracającą przyrodę, dzięki której często możemy spotkać szyby kopalniane czy resztki innych zakładów przemysłu ciężkiego okalane drzewami i gęstą roślinnością. Do Wodzisławia Śląskiego dotrzecie pociągami KŚ, linią S71 (Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki).

Kolejnym przykładem jest gmach Muzeum Śląskiego i fenomenalna rekultywacja dawnej KWK „Ferdynand”, położonej niemal w samym centrum stolicy naszego województwa. To nie tylko wyremontowana architektura – nadal poddawana rekultywacji – oraz wieża wyciągowa, ale także samo wzgórze, którego ogród tworzy niezwykłą atmosferę wraz z rozciągającą się spod muzeum panoramą miasta.

Ciekawym obiektem jest też hałda „Szarlota” w Rydułtowach stanowiąca jeden z najwyższych tego typu obiektów w Europie. Położona tuż obok linii komunikacyjnej S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) stanowi fenomenalny akcent w panoramie Rydułtów. Wierzchołek hałdy sprawia wrażenie wyrastających z niemal nizinnego obszaru kilkusetmetrowych wzgórz. Koleje Śląskie polecają podróż w te obszary, aby zobaczyć, jak przekształcona przez przemysł przestrzeń może powoli przeistaczać się w niezwykłą atrakcję.

UNESCO i wodna przygoda

Natomiast w Tarnowskich Górach, można wybrać się na południowy zachód od starego miasta i zobaczyć wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Miejski! To stworzony na terenach poprzemysłowych przepiękny kompleks zieleni oraz małej architektury, zawierający altany, kioski, dawny stok narciarski, hałdy pogórnicze, dolinki oraz oczko wodne. To nie tylko świadectwo ogromnej zaradności mieszkańców naszego regionu, ale również niezwykłego dziedzictwa, jakie pozostawia po sobie przemysł ciężki. To nie tylko zanieczyszczenie, ale także obszary, które poddawane rekultywacji stają się perełką!

Podobny park miejski, jednak niewpisany na listę UNESCO, znajdziecie w Bytomiu. Znajdujące się na jego terenie zoo było do wczesnych lat powojennych poprzednikiem założonego w latach 50. Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Parku Śląskim.

Podobny przykład wdzierania się przyrody w obszary poprzemysłowe oraz magicznego wręcz wykorzystania przemysłowego otoczenia znajdziecie w tarnogórskiej Sztolni Czarnego Pstrąga oraz w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Oba te obiekty stanowią symbole technologicznego rozwoju naszego regionu, a dziś niemal filmowy krajobraz!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama