Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 07:42
PRZECZYTAJ!
Reklama

Wisła – przedwojenny kurort

 

Przywrócenie połączenia Kolei Śląskich do Wisły Głębce to doskonała okazja, by odwiedzić ten wyjątkowy górski kurort. Wisła to nie tylko nartostrady, znajdziecie tu także wiele ciekawych miejsc naznaczonych historią miasta, linii kolejowej oraz międzywojennej turystyki górskiej.

 

Jak dotrzeć w góry… koleją żelazną?

W 1836 r. dom bankowy Rotschildów otrzymał koncesję na budowę połączenia kolejowego Wiednia z Bochnią. Ze sporym opóźnieniem dopiero w 1847 r. spółka Kolej Północna Cesarza Ferdynanda (Kaiser Ferdinands-Nordbahn) zbudowała odcinek do Bogumina (Bohumin), a pod koniec 1855 r. do Oświęcimia i Bielska. W 1888 r. powstał odcinek z Cieszyna przez Skoczów do Bielska, wraz z odnogą do hutniczego wówczas Ustronia. Przez kolejne dekady do beskidzkich miejscowości turystycznych, takich jak Wisła czy Istebna, dojeżdżano wozami konnymi (później samochodami), a wzorując się na przykładzie sukcesu kolei w Zakopanem, lobbowano za budową przedłużenia odcinka z Ustronia. Już w 1922 r. na forum Sejmu Śląskiego lokalni posłowie (ks. Eugeniusz Brzuska, Jan Szuścik) wysunęli wniosek o budowę nowej linii z Ustronia przez Wisłę do Milówki. Zdecydowano się na jej sfinansowanie ze środków Skarbu Śląskiego i w etapach oddawano do użytku – 29 lutego 1928 r. (do Polany), 10 lipca 1929 r. (do Wisły), a ostatecznie 11 września 1933 r. do osady Głębce. Kryzys finansowy oraz trudne przewidywane warunki techniczne (planowano budowę dwóch tuneli) spowodowały, że zaniechano realizację planowanego połączenia z dawną Galicyjską Koleją Transwersalną w rejonie Milówki lub Zwardonia. Od rozkładu jazdy 1937/1938 do Wisły kursował z Katowic pociąg prowadzony wagonem motorowym polskiej produkcji, który pokonywał tę trasę nawet w 92 minuty (miał jedynie kilka przystanków).

Wisła – turystyczna perełka!

Wisła to perła Beskidu Śląskiego, położona wśród beskidzkich szczytów w dolinie naszej najdłuższej polskiej rzeki, pomiędzy szczytami: Barania Góra, Stożek Wielki oraz Trzy Kopce Wiślańskie. Historia Wisły sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy pojawili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale książąt cieszyńskich zajmujący się wyrębem miejscowego lasu. Jednocześnie w tym okresie następował ostatni etap osadnictwa wołoskiego, które sięgało aż po Karpaty położone dziś na pograniczu czesko-słowackim.

Niemal od samego początku wieś była parafią ewangelicką i to właśnie ten element miał duży wpływ na relacje pomiędzy habsburską władzą w Wiedniu a mieszkańcami dawnego Śląska Austriackiego. Od drugiej połowy XIX wieku Wisła stała się popularnym miejscem letniskowym dla polskich, niemieckich, a także czeskich artystów i naukowców. Spośród znanych polskich postaci, które w niej przebywały, wymienić możemy Władysława Reymonta, Bolesława Prusa, Marię Konopnicką czy Juliana Leopolda Ochorowicza – prowadzącego we wsi swe seanse spirytualistyczne. Jako letnisko Wisła została uznana już przez władze cesarskie w 1911 roku, a w okresie międzywojennym jako ośrodek narciarski ustępowała jedynie Zakopanemu, stojąc w jednym rzędzie z Krynicą, ośrodkami narciarskimi Czarnohory oraz Zwardoniem.

Dziś to fenomenalny kierunek dla narciarzy oraz miejsce, które warto odwiedzić również ze względu na wartość zabytkową, historyczną i kulinarną!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama