Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 grudnia 2023 10:36
PRZECZYTAJ!
Reklama

Moto rady Autokliniki - bez pośpiechu

 

Od początku roku w prasie i na portalach internetowych ukazało się wiele artykułów dotyczących wymiany bezterminowych praw jazdy. Wprawdzie te nie są wydawane od 10 lat (wydawane były do 18 stycznia 2013 roku),  to w Polsce wciąż wielu kierowców się nimi posługuje.

 

Zaryzykuję tezę, że większość posiadaczy takich uprawnień.  Osoby, które nabyły uprawnienia do kierowania pojazdami po wspomnianej dacie, otrzymywały już dokumenty z datą ważności, która zależna jest od stanu zdrowia kierowcy i wynosi maksymalnie 15 lat. Niemniej jednak osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy, są zobowiązane do ich wymiany i mówi o tym  artykuł 124. "Ustawy o kierujących pojazdami", który brzmi: "Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 roku zobowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach". Tyle przepis, który przekładając na "nasz język" należy rozumieć: trzeba będzie wymienić, ale bez pośpiechu, gdyż jak informuje ustawodawca, proces ten ruszy w roku 2028, a zakończy się w 2033. Chyba, że ktoś będzie chciał to zrobić wcześniej, to zgodnie z przepisami, kierujący może również złożyć wniosek o wcześniejszą aktualizację dokumentu.

O wymianie dokumentu w 2023 roku powinni pamiętać natomiast ci, którym ważność prawa jazdy kończy się w tym roku. W tym przypadku wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm. Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł. (zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych). A posiadaczom bezterminowych praw jazdy przypominam: póki co - wasz dokument jest jeszcze ważny przez 10 lat.

Jerzy Paja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama