Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 lutego 2024 09:27
PRZECZYTAJ!
Reklama

Moto rady Autokliniki - Patrz i słuchaj

Moto rady Autokliniki - Patrz i słuchaj

 

1 marca rozpoczęła się ogólnopolska akcja policji pod hasłem: "Na Drodze - Patrz i Słuchaj", która potrwa do końca miesiąca.

 

Akcja skierowana jest zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych, a jej celem jest przede wszystkim uświadamianie i przypominanie kierującym:

  • o obserwacji drogi i jej otoczenia,
  • obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych,
  • ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,

A pieszym o zagrożeniach związanych z:

  • nieostrożnym wejściem na przejście lub jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,
  • przebieganiem przez jezdnię.

Do akcji zmobilizowanych zostało sporo patroli drogowych, które wykorzystają posiadany przez policję sprzęt z dronami włącznie.

Mundurowi będą też przypominać pieszym, że nie zawsze mają pierwszeństwo. Obecnie, pieszy wchodząc na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju. Jednakże zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Pieszy wchodząc na przejście jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, a to oznacza, że powinien zwiększyć uwagę i upewnić się, czy może bezpiecznie wejść na jezdnię lub torowisko.

Rozmowy telefoniczne podczas jazdy lub przechodzenia przez jezdnię nie tylko rozpraszają uwagę kierowcy czy pieszego, ale w pewnym stopniu ograniczają możliwość usłyszenia sygnałów dźwiękowych wydawanych np. przez pojazdy uprzywilejowane czy innych ostrzeżeń dźwiękowych.

Przypomnę, że za niestosowanie się do przepisów związanych z tym tematem, kierowcom grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów, a pieszym przechodzącym przez przejście z telefonem przy uchu – 300-złotowy mandat (skądinąd ciekawe, dlaczego ustawodawca kierowców karze wyżej i to podwójnie – 500 złotych i punkty karne, a pozostałych niżej?).

Przy tej okazji przypominam, byśmy pamiętali, że bez względu na to, w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Dla własnego bezpieczeństwa.

Jerzy Paja

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama