Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 18:01
PRZECZYTAJ!
Reklama

W Imielinie żłobek dla bogaczy?

Czytelnicy zwrócili się do nas z prośbą o zajęcie się sprawą wysokich opłat za żłobek miejski w Imielinie. Do tematu wrócimy w lipcowym wydaniu gazety „Nasz Powiat”. Teraz publikujemy treść petycji, jaką mieszkańcy wystosowali do burmistrza miasta.
W Imielinie żłobek dla bogaczy?

"Niniejsza petycją my rodzice dzieci w wieku żłobkowym z Imielina oraz miast ościennych wyrażamy swój sprzeciw wobec zaproponowanych cen za Żłobek Miejski w Imielinie. Cena wynosząca 1500 zł plus wyżywienie co przy 22 dniach daje sumę 308 zł . Łączny pobyt w żłobku za dziecko wynosi zatem 1808 zł. Analizując ceny żłobków prywatnych działających obecnie w mieście – Żłobek SMOCZUSIE – cena pobytu 1400 zł plus wyżywienie 264 zł – daje łączny koszt miesięczny 1664 zł . Podsumowując żłobek prywatny wychodzi taniej o 144 zł miesięcznie nie biorąc pod uwagę jakichkolwiek dofinansowań. Przy dofinansowaniu dla mieszkańców żłobek wyniesie 900 zł plus wyżywienie 308 zł co daje 1208 zł . W przypadku żłobka Smoczusie czesne 1100 zł plus wyżywienie 1364 zł - różnica wynosi zaledwie 156 zł. Mając na uwadze , iż dofinansowanie do żłobka Miejskiego jest większe gdyby dać takie samo dofinansowanie do prywatnego żłobek prywatny byłby tańszy .W przypadku drugiego żłobka przy ulicy Miarki – czesne wynosi 1300 zł plus wyżywienie 330 zł – łącznie 1630 bez dofinansowania. Po dofinansowaniu z Urzędu koszt wynosił 1330 zł – czyli zaledwie 122 zł więcej. W żłobkach prywatnych dzieci są otoczone troskliwszą opieką ze względu na mniejsze grupy. Dlaczego małym Mieszkańcom funduje się stres niepotrzebnie – dzieci zmieniają żłobek, a rodzice ponoszą takie same koszty . Gdyby większość rodziców wiedziała o planowanych kosztach przed nie planowałaby zmiany żłobka bo i po co. A obecnie żłobek SMOCZUSIE zamyka się. Jeżeli inwestycja ma się zwrócić – to dlaczego nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie z zainteresowanymi mieszkańcami – czy takie kwoty są realne i czy przystaną na nie zanim inwestycja ruszyła – bezsensownie bo można było bez wydawania milionów dalej finansować żłobki prywatne i na jedno by wyszło – a nawet taniej dla MIASTA !!!!!!Ościenne Miasta są w stanie zagwarantować niższe ceny np. Jaworzno 150 zł, Mysłowice – 250 zł , Sosnowiec – 400 zł. Cena taka jak u nas 1800 zŁ nie wynosi nawet w ogromnym KRAKOWIE.

Tłumaczenie wysokimi standardami nie jest wystarczające, bo my rodzice dzieci nie oczekujemy wysokich standardów , lecz schludnego, bezpiecznego i przystępnego cenowo miejsca opieki dla naszych dzieci i taka była idea żłobka miejskiego - jednak nasze władze nie liczą się z naszym zdaniem skazując nas na wysokie standardy w kolosalnej kwocie na którą rodziców nie stać. Po co taka inwestycja na którą nie stać ani miasta ani rodziców?

W oparciu o jakie koszta była ustalana kwota opłat za żłobek? Wygląda na to, że naszym kosztem ma się zwrócić ta inicjatywa.

Kolejnym aspektem jest fakt, że najpierw zrobiliście rekrutację , zamiast poinformować o kosztach ludzie wycofali się z prywatnych żłobków myśląc, że będzie tak jak w przypadku innych ościennych żłobków – tzn będzie taniej, a zwyczajnie zrobiliście nas w bambuko – podając ceny po rekrutacji 2 miesiące przed rozpoczęciem żłobka . W dodatku gwarantujecie je do końca grudnia br – a od nowego roku będą większe i ludzie będą musieli z pracy się zwalniać przez piękny .

Takie działania miasta są antyrodzinne. Jak ludzie nieświadomi się dowiedzą to jak zostanie połowa dzieci to będzie CUD. Ta KWOTA TO OBŁĘD ,aby za Państwowy żłobek płacić 1800 zł z wyżywieniem to jest 2300 brutto z umowy o pracę. Jak to 2/3 min wynagrodzenia w kraju. Wydawało się, że państwowy to będzie taniej, a tymczasem już prywatne można znaleźć w okolicy za 1200 zł - NIE TEGO MIESZKAŃCY DZIECI ŻŁOBKOWYCH OCZEKIWALI. PRYWATNY WG KOSZTÓW PAŃSTWOWY WG NAZWY CO TO MA BYĆ?

Miasto przy tej inwestycji wykazało się ogromną niegospodarnością kilkanaście milionów wydanych na budowę żłobka, którego miasto nie jest w stanie utrzymać i koszty przerzuca się na obywatela, gdzie stać na wielkie gwiazdy na dniach Imielina.

Teraz okazuje się, że inwestycja ma być pokryta przez nas rodziców. A gdyby te pieniądze przeznaczyć na prywatne żłobki opieka byłaby zapewniona na kilkanaście lat z odciążeniem portfeli rodziców. MIASTO zadziałało na szkodę obywateli miasta.

W związku z powyższym ta petycja ma na celu zwrócenie uwagi na liczbę osób niezadowolonych z takich cen tej inwestycji.

Ceny nie są asekwentne dla naszego miasta, które stać na dofinansowanie przy dobrej woli, ale woli inicjatywy dla siebie wygodne.

Wszyscy niżej podpisani wnosimy jak na wstępie o obniżenie opłat za Żłobek Miejski. Przypomnę jeszcze, że wyjściowo cena za żłobek wynosi.2300 zł, miasto otrzymuje dotacje przez 3 lata z programu Maluch Plus !"

Wielu rodziców zapewne jeszcze nie wie o kosztach żłobka, bo informacji na stronie Miasta nie ma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
#bądźuczciwy 03.07.2023 17:35
Bądźmy szczerzy- mieszkaniec Imielina zapłaci za żłobek 1500-600=900zl. O ile nie zjedli Państwo Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego macie jeszcze mniej o te 500zl, lub dodatku do żłobka -400zł. Czyli mamy 400 lub 500 zł plus wyżywienie. Naprawdę to jest DUŻO ? No tak nauczyliście, że Wam się wszystko za darmo należy.

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama