Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 07:24
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bieruń: Zabytkowy kościół otrzyma dofinansowanie na renowację

Miasto Bieruń wzbogaci się o ważne dofinansowanie, które przyczyni się do renowacji jednego z ważniejszych punktów kulturowych i historycznych w regionie - kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym.
Bieruń: Zabytkowy kościół otrzyma dofinansowanie na renowację

Rząd wspiera regionalne dziedzictwo

Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków Bieruń uzyskał prawie 340 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na niezbędne prace przy kościele. Konkretnie chodzi o opracowanie dokumentacji projektowej oraz wymianę posadzki w świątyni.

Historia w cegle i kamieniu

Kościół parafialny p.w. NSPJ w Bieruniu Nowym to obiekt o bogatej historii. Powstał w 1909 r. jako kaplica ewangelicka, by po 13 latach zostać przejętym przez katolików. Ostateczny kształt, jakiego znamy dzisiaj, uzyskał w latach dwudziestych XX wieku. Jego ceglana architektura, wpisująca się w modernistyczne trendy z początków XX wieku, czyni go wyjątkowym punktem na mapie Bierunia.

- To wielka radość dla nas wszystkich. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także ważna część naszej historii i dziedzictwa. Dzięki tym funduszom będziemy mogli dbać o niego tak, jak zasługuje - mówi burmistrz Bierunia Krystian Grzesica.

Dodatkowe fundusze dla regionu

Nie jest to jedyny sukces regionu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Powiat Bieruńsko-Lędziński otrzymał dodatkowe 3 350 000 zł na prace renowacyjne przy Sanktuarium Świętego Walentego w Bieruniu. Dzięki temu kolejne ważne miejsce dla mieszkańców zostanie odrestaurowane i zachowane dla przyszłych pokoleń.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama