Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 11:07
PRZECZYTAJ!
Reklama

Lato - czas leśnych wypraw

Okres letni sprzyja spędzaniu czasu na spacerach i wycieczkach. W upalne dni idealnym miejscem odpoczynku stają się chłodne i zacienione leśne trakty. Wypoczynek w lesie pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku i lepiej poznawać przyrodę.
Lato - czas leśnych wypraw

Jednak ważne jest przestrzeganie kilku zasad, aby wizytą w lesie nie zakłócać życia jego mieszkańców, a także nie przeszkadzać innym, którzy wybrali las na miejsce spędzania wolnego czasu.

Wjazd do lasu pojazdem silnikowym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Niektórymi drogami leśnymi można wjechać do lasu, ale wyłącznie tymi, oznaczonymi drogowskazami dopuszczającymi ruch, na przykład dojazdy do parkingów leśnych, leśniczówek czy ośrodków wypoczynkowych.

Biwakowanie, czy rozpalanie ogniska jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Poza tymi miejscami na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozpalać ognia. Zbieranie chrustu czy gałęzi na ognisko wymaga wcześniejszego ustalenia zasad zaopatrzenia się w drewno z leśniczym.

Las to miejsce, gdzie można znaleźć pyszne i zdrowe poziomki, maliny czy czarne borówki. Można cieszyć się ich smakiem jeszcze przez dwa miesiące, bo wraz z końcem lata coraz trudniej będzie znaleźć owoce. Jednak w niektórych miejscach, takich jak na przykład parki narodowe i rezerwaty, zbieranie owoców leśnych, a także grzybów, szyszek i ziół jest zakazane.

Hałas nie tylko stresuje zwierzęta, ale również uprzykrza odpoczynek innym odwiedzającym las. Podobnie pozostawione śmieci, które mogą stanowić też śmiertelnie niebezpieczną pułapkę dla zwierząt. Jesteśmy w lesie gośćmi i zachowujmy się tak, aby nasza wizyta nie przyniosła szkody leśnemu ekosystemowi.

Pamiętaj, że las i jego mieszkańcy doskonale wyczuwają naszą obecność, obserwują z ukrycia i nie dążą do spotkań z ludźmi. Pamiętaj:

1. Lasy Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności - przestrzegaj obowiązujących w nich zasad, ustawionych znaków i ostrzeżeń wydanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia.
2. Korzystaj z lasu rozsądnie - nie zakłócaj spokoju i porządku w lesie,
3. Dbaj o las - przyniosłeś śmieci, zabierz je ze sobą.
4. Nie używaj otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonym - las płonie szybko, rośnie długo.
5. Nie puszczaj psów luzem - twój pupil może spowodować zagrożenie prowokując leśne zwierzęta, może też być zagrożeniem dla mieszkańców lasu i innych osób z niego korzystających.
6. Ciesz się z pobytu w lesie razem z innymi - nie przeszkadzaj innym korzystać z jego dobrodziejstw.
7. Nie wjeżdżaj do lasu samochodem i nie zostawiaj go w nie wyznaczonych do tego celu miejscach - drogi leśne służą, m.in.: ochronie przeciwpożarowej lasów i musi być zachowana ich przejezdność.
8. Bądź odpowiedzialny - widzisz zagrożenia - reaguj, twoja pomoc może być nieoceniona.
9. Przed wycieczką przygotuj się na pobyt w lesie - zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo, w razie wystąpienia zagrożeń natychmiast wracaj do domu lub udaj się w bezpieczne miejsce.
10. Baw się dobrze i bezpiecznie wróć do domu.

Bolesław Bobrzyk
Inżynier Nadzoru
Nadleśnictwo Katowice


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama