Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 21:11
PRZECZYTAJ!
Reklama

Pieniądze w związku to drażliwy temat. Albo spajają, albo niszczą

Bywa, że nic tak nie scala małżeństwa jak wspólny kredyt. Związki trwają wtedy nawet mimo wypalenia. Ale pieniądze są też jedną z częstszych przyczyn rozwodu.
Pieniądze w związku to drażliwy temat. Albo spajają, albo niszczą

Autor: iStock

Pieniądze w związku są – jak pokazuje badanie Grupy Progres, opisane przez pulshr.pl – bardzo ważne. Mogą go scalić albo skutecznie rozwalić.

Kiedy jedno zarabia więcej niż drugie…

Większość badanych nie ma problemu z dzieleniem się z partnerem informacjami o swoich zarobkach. 90 proc. respondentów zna zarobki swojego partnera/partnerki. Jedynie 10 proc. nie wie, jaką wypłatę dostaje ich druga połowa.

Nie jest już tak miło, kiedy jedno z nich zarabia więcej. 15 proc. badanych czułoby z tego powodu dyskomfort. Przy czym częściej jest to problem mężczyzn niż kobiet. 

– Nadal istnieje znacząca liczba mężczyzn odczuwających dyskomfort, gdy partnerka zarabia więcej. Co może oznaczać, że wzorce kulturowe i społeczne, które przekazali nam dziadkowie czy rodzice, wciąż kształtują nasze oczekiwania i role w związkach – mówi cytowana przez serwis Iwona Wieczyńska, dyrektorka regionu w Grupie Progres. 

Na pytanie o długotrwałe utrzymywanie partnera jako powód rozpadu związku 57 proc. ogółu respondentów odpowiedziało, że taka sytuacja może doprowadzić do rozstania. Ten punkt widzenia podziela 56 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn. 

Wspólny kredyt skutecznie wiąże 

Aż 20 proc. Polaków przyznaje – jak wynika z innego badania, tym razem firmy windykacyjnej Intrum – że z powodu swojej sytuacji finansowej nie zakończył związku ze swoim partnerem. Co to znaczy?

Że z powodu zarobków nie wszystkich stać na życie w pojedynkę, a zaciągnięte kredyty i inne zobowiązania finansowe spajają pary bardziej niż ślub.

– Wchodząc w poważną relację, już na samym początku warto ustalić z partnerem, czy będziemy mieli wspólny budżet domowy i wspólne konto w banku, czy stawiamy na rozdzielność finansową – podpowiada cytowana przez pulshr.pl Agnieszka Szymańska z firmy windykacyjnej Intrum. 

I dodaje: – Szczerość w relacji w przypadku tematów związanych z pieniędzmi nie oznacza od razu, że musimy się tłumaczyć przed partnerem z każdego wydatku. Chodzi raczej o to, aby nie ukrywać przed drugą osobą problemów finansowych, bo prawda zazwyczaj i tak wychodzi na jaw.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama