Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 09:42
PRZECZYTAJ!
Reklama

Pamięć jest naszą tożsamością

Rozmowa z Iwoną Chrobok z Lędzin, wnuczką więźnia Auschwitz
Pamięć jest naszą tożsamością

- Jest Pani członkiem Komitetu 14 czerwca. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie.

- Społeczny Komitet 14 Czerwca to ważna inicjatywa, która upamiętnia tragiczne wydarzenia z historii Polski. Tego dnia w 1940 roku, pierwszy transport Polaków został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

- Komitet patronuje, m.in. Biegowi ze Światłem Pokoju, w którym bierze udział także młodzież z naszego powiatu.

- W tym roku odbył się już V Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, którego głównymi organizatorami są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Bieg upamiętnia i rozpowszechnia wiedzę o marszach śmierci z Oświęcimia do Gliwic, do których w styczniu 1945 roku Niemcy zmusili więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz- Birkenau. Z każdym rokiem do inicjatywy dołącza coraz więcej szkół, młodzieży i włodarzy miast. Jako społeczny Komitet 14 czerwca patronujemy biegowi. Nasi członkowie odpalają pochodnię, która przez całą trasę biegu towarzyszy uczestnikom jak również na przystankach pamięci pomordowanych więźniów.

- Kto założył Komitet 14 czerwca? 

- Założycielem Komitetu 14 Czerwca jest Barbara Wojnarowską-Gautier, była więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiara eksperymentów Josefa Mengele, jeden z ostatnich świadków historii. Komitet realizował takie projekty jak wernisaż wystawy „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”. Wystawę można było oglądać we Wrocławiu, ale liczę, że dotrze ona również do Katowic. 14 czerwca wyświetlaliśmy film na głównych dworcach PKP w Polsce, m.in. w Katowicach, przypominające ten ważny dzień w historii Polski.

- Ma Pani osobiste motywy, aby angażować się w działalność Komitetu 14 czerwca?

- Jestem wnuczką więźnia obozu Auschwitz III-Monowitz, gdzie trafił mając niespełna 15 lat i przetrwał to piekło. Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama