Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:32
PRZECZYTAJ!
Reklama

Na Rachowach ekologicznie i ekonomicznie

Marcin Majer rozmawiał z przedstawicielami spółki Węglokoks. Podpięcie do ciepła systemowego ośmiu bloków w dzielnicy Rachowy, nie będzie skomplikowane ani specjalnie drogie. Miasto może na ten cel pozyskać środki z WFOŚiGW.
Na Rachowach ekologicznie i ekonomicznie
O możliwości dofinansowania na wymienniki ciepła i instalacje wewnątrz bloków na osiedlu Rachowy, Marcin Majer rozmawiał z Mateuszem Pindelem, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Już z początkiem sierpnia ruszy program „zamień Piec na PEC”, który idealnie wpisze się w inwestycję którą miasto może wspólnie zrealizować z Węglokoksem.

W ostatnich miesiącach kandydaci na radnych miejskich i powiatowych z połączonego Komitetu Lędziny Od Nowa i Porozumienia Samorządowego odbyli z mieszkańcami wiele rozmów. Wysłuchali uwag, oczekiwań i propozycji lędzinian. Po wyborach, na bazie tych rozmów powstanie bank dobrych pomysłów dla Lędzin. Zespół złożony z samorządowców, mieszkańców i przedstawicieli zainteresowanych środowisk, wspólnie zastanowi się nad możliwościami realizacji i priorytetami poszczególnych zadań.

Jedną z ciekawszych spraw, którą już udało się uruchomić, to doprowadzenia ciepła systemowego do dzielnicy Rachowy.

Wielu mieszkańców często powtarza, że to zapomniana dzielnica. Nikt o nich nie pamięta, a burmistrz pojawia się tutaj tylko na wybory. Podczas rozmów kandydatów na radnych stowarzyszenia Lędziny od Nowa z mieszkańcami dzielnicy najczęściej pojawiał się jeden problem. Chodzi o brak centralnego ogrzewania w mieszkaniach ośmiu znajdujących się tu bloków.

Marcin Majer nie jest jeszcze burmistrzem, ale postanowił się zająć tą sprawą, ponieważ rozwiązanie jest proste, ale poprzednie władze miasta z niewiadomych przyczyn nie chciały się tym zająć.

Majer umówił się na spotkanie z przedstawicielami spółki Węglokoks, która zaopatruje w ciepło lędzińskie mieszkania. Rozmawiano o możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej także mieszkań na Rachowach. 

- Spotkanie odbyło się w szerokim gronie technicznym ze strony Spółki, za co jestem bardzo wdzięczny. Było to spotkanie interesujące, ale przede wszystkim bardzo pozytywne i budujące. Okazuje się bowiem, że chyba tylko niechęci władz naszego miasta przypisać można fakt, że do dzisiaj Rachowy nie zostały wpięte do sieci ciepłowniczej. Z naszej wspólnej analizy wynika, że całkiem nowa sieć ciepłownicza wybudowana staraniem spółki Węglokoks znajduje się zaledwie 160 metrów od bloków na osiedlu Rachowy - mówi Marcin Majer.

W sumie potrzeba zaledwie 700 metrów nowej sieci ciepłowniczej, aby podłączyć wszystkie mieszkania!

Co więcej, główną część kosztów rozbudowy sieci Spółka poniesie z własnych środków. Według aktualnych wyliczeń miasto musiałoby wyłożyć 500 tys. złotych. Przy czym - co jest najważniejsze - gmina może się starać o środki zewnętrzne, między innymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach programu ograniczenia niskiej emisji. Wsparcie takie jest o tyle ciekawe i ważne, że w ramach tych środków możliwe jest współfinansowanie termomodernizacji budynków i rozbudowa wewnętrznej sieci ogrzewania.

Takie działania to znaczący wkład w zmniejszenie kosztów ogrzewania dla mieszkańców osiedla Rachowy oraz w walkę ze smogiem.

Warto dodać, że spółka Węglokoks zrealizowała już podobne programy w ostatnich latach, m.in. na terenie osiedla Kolonia Piast w Lędzinach. W latach 2019-2022 realizowany był również projekt polegający na przyłączaniu do sieci ciepłowniczej Węglokoksu na terenie miasta Lędziny budynków zlokalizowanych przy ul. Hołdunowskiej. Aktualnie prowadzone są przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Gwarków.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama