Przed nami kolejny sezon grzewczy. Wielu Polaków zastanawia się, ile on ich będzie kosztował. Polski Alarm Smogowy opublikował nowy raport cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Odnotowano niewielki wzrost w odniesieniu do poprzedniego kwartału, natomiast porównanie z ubiegłym rokiem pokazuje spadek cen wszystkich paliw stałych. Zmieniły się również koszty ogrzewania domu i ciepłej wody.
Niespodzianką jest aż 28% spadek kosztów ogrzewania za pomocą pompy ciepła, natomiast koszt ogrzewania gazowego wzrósł o 21%.
Ceny paliw stałych pochodzą z początku października 2024 r. Ankietę przeprowadzono w 32 składach we wszystkich województwach. W porównaniu do poprzedniego kwartału ceny węgla orzech i groszek wzrosły o 6%, stabilne są ceny pelletu, natomiast drewno kawałkowe staniało średnio o 6%, chociaż – jak podkreślają autorzy raportu – jego ceny są bardzo zróżnicowane.
Koszty ogrzewania (domu i wody) sprawdzono dla budynku o powierzchni 150 m², w średnim stanie ocieplenia (zużycie ciepła na średnim poziomie 120 kWh/rok/m²), zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Najdroższe jest ogrzewanie olejowe (11 787 zł). Tańszą opcją są kotły gazowe (9 467 zł) i kotły na węgiel i drewno (6 179-8 092 zł). Najtańszym źródłem ciepła – tu nie ma niespodzianki – są pompy ciepła. Zależnie od typu pompy jest to roczny koszt od 4 531 do 6 931 zł.
Z raportu PAS wynika, że postawienie na ogrzewanie ekologiczne opłaca i szybko się zwraca. Od kilku sezonów pompy ciepła są niekwestionowanymi liderami, jeśli chodzi o koszty ogrzewania i ciepłej wody. Także we wnioskach do programu „Czyste Powietrze” o dofinansowanie przy wymianie kotła węglowe prym wiodą pompy ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska informuje, że zarejestrował już na liście ZUM 3520 pomp ciepła, które spełniają wszystkie wymagania programu „Czyste Powietrze”.