Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 21:56
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bojszowy i Imielin przyszłością narodu

Bojszowy i Imielin przyszłością narodu

 

Sytuacja demograficzna w całym kraju z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Na Śląsku trendy też nie rysują się w różowych barwach, choć jest kilka optymistycznych wyjątków, a wśród nich miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

 

W samych tylko Katowicach na przestrzeni ostatniej dekady liczba mieszkańców zmalała aż o ponad 36 tys. Prognozy demograficzne pokazują, że w przyszłości wcale nie będzie lepiej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do 2030 roku ubędzie 150 tys. mieszkańców. Malejąca liczba mieszkańców to nie tylko problem Katowic. Jak podaje GUS, jeszcze w 2018 roku w 41 gminach GZM mieszkało 2 255 505 osób. Rok później liczba ta spadła do 2 244 850. Poza Katowicami największe ubytki odnotowano w Sosnowcu i Bytomiu. Żeby łatwiej monitorować stan ludności na terenie GZM, stworzono specjalną mapę zmian demograficznych. Powstała dzięki przetworzeniu i zwizualizowaniu bazy danych PESEL oraz wykonaniu obliczeń za pomocą specjalistycznego oprogramowania GIS.

- Przygotowana przez nas mapa posiada niewątpliwie dużą wartość informacyjną, potwierdzającą aktualne i palące współczesne trendy demograficzne. To także cenny zbiór danych, dzięki któremu Metropolia, będzie mogła lepiej planować swoje działania, inwestycje transportowe, a przed wszystkim monitorować zachodzące zmiany w liczbie ludności. To element budowania naszej interdyscyplinarnej bazy wiedzy o GZM - komentuje Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM.

Symulacje demograficzne za punkt wyjścia przyjmują dane z 2017 roku, a kończą się na prognozach na 2030 rok. Z mapy płyną nie tylko pesymistyczne wieści. Nie cała Metropolia się kurczy. Na 41 gmin, w 17 prognozuje się wzrost ludności.  Bezkonkurencyjne okazały się Wyry w powiecie mikołowskim, gdzie prognozowany przyrost ludności wyniesie 21,2 proc. W pierwszej trójce znalazły się też dwie miejscowości z naszego powiatu. Bojszowy z przyrostem na poziomie 13,4 proc. oraz Imielin (11,4 proc.) Wśród miejscowości na plusie są też Lędziny z planowanym przyrostem ludności 1,8 proc. Z gmin naszego powiatu na liście z ujemnym wskaźnikiem zmian demograficznych znalazł się Bieruń. Na przestrzeni lat 2017 – 2030 liczba ludności ma się tam zmniejszyć o  6,4 proc.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama