Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:00
PRZECZYTAJ!
Reklama

Zielone czeki trafiły do najlepszych!

Gmina Opatów, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., Śląski Ogród Botaniczny oraz Bogusław Biernat i Zbigniew Binko - to tegoroczni laureaci jubileuszowych „Zielonych Czeków” - dorocznych nagród przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Zielone czeki trafiły do najlepszych!

Tegoroczna, jubileuszowa edycja „Zielonych Czeków” była rekordowa pod względem złożonych zgłoszeń. Wpłynęło ich bowiem 45, we wszystkich kategoriach. Najwięcej, bo aż 25 wniosków wpłynęło w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza, 11 wniosków na Ekologiczną osobowość roku, 6 - Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej oraz 3 w kategorii Inwestycja proekologiczna roku.

- Cieszy nas to, że z roku na rok Kapituła ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest naprawdę wysoki. Mamy nadzieję, że wszystkie działania laureatów konkursu „Zielone Czeki” będą wpływać na jakość naszego środowiska - mówi Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

„Zielone Czeki” to jeden z najważniejszych i największych konkursów ekologicznych województwa śląskiego, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń katowickiego Funduszu. WFOŚiGW w Katowicach przyznaje „Zielone Czeki” od 1993 roku. Dotychczas nagrodą zostało wyróżniono około 300 laureatów, którzy często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. 

Co ważne wysokość nagród sięga już 2,5 mln zł! Wiele z nominowanych osób i podmiotów ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny - jest to bowiem doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, ich postawach oraz akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród dotychczasowych laureatów nagród są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska.

Po wnikliwej analizie nadesłanych zgłoszeń, Kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech nagród oraz nagrody specjalnej.

Ekologiczna osobowość roku

Zielony czek trafił do Bogusława Biernata. Za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny. Zwycięzca jest prezesem FundacjaZaangazowani.pl oraz sołtysem miejscowości Leśna w gm. Lipowa. Od 2019 roku organizuje coroczną akcję „Sprzątanie wsi Leśna”, był współorganizatorem programu TV promującego walory przyrody Żywiecczyzny. Na terenie Lipowej i sąsiednich gmin organizuje wykaszanie nieużytków, likwidację Barszczu Sosnowskiego, sadzenie drzew miododajnych i łąk kwietnych.

- Ta nagroda jest dla mnie ogromny bodźcem do działania. Teraz naszym priorytetem jest promocja kwietnych łąk, m.in. w otoczeniu szkół w całej Polsce - powiedział laureat.

Wyróżnienia: Adam Balon, Mieczysław Dumieński.

Gmina przyjazna dla czystego powietrza

Zielony czek: Gmina Opatów. Za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza. - Dziękuję za docenienie pracy moich współpracowników, ale przede wszystkim działań mieszkańców. To oni ocieplają swoje domy, wymieniają okna i piece na ekologiczne - mówił na gali Wójt Opatowa Bogdan Sośniak.

Wyróżnienia: Gmina Kornowac, Gmina Miedźna.

Inwestycja proekologiczna roku

Zielony czek otrzymało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Za realizację inwestycji pn. „Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach. 

- Teraz po usunięciu zanieczyszczeń wybudujemy na tych terenach ekologiczną stację paliw, zarówno dla lotnictwa cywilnego, jak i dla celów wojskowych - wyjaśniał Artur Tomasik, prezes GTL SA.

Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej

Zielony czek: Śląski Ogród Botaniczny. Za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”. ŚOB w Mikołowie od 10 lat realizuje Śląski Kalendarz Ekologiczny (ŚKE) - cykl tematycznych świąt przyrodniczo-ekologicznych odbywających się przez cały rok w ogrodzie. W 2022 roku ŚKE realizowany był w ramach dwuletniej kampanii na rzecz adaptacji do zmian klimatu „Śląsk dla Klimatu”, na którą składały się ponadto Śląskie Spotkania Seminaryjne oraz Śląski Kalendarz Ekologiczny w Radzionkowie. 

Wówczas wzięło udział w imprezach ponad 13 tysięcy osób. W ramach dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach i środków własnych w trakcie siedmiu świąt zrealizowano ponad 50 warsztatów, w których uczestniczyło niemal 3 800 dzieci.

- To wydarzenie przygotowuje zespół zaangażowanych osób, od wielu lat. Wyróżnienie to jest dla nas szczególnie ważne, bowiem zbiega się z jubileuszem 20-lecia ogrodu. To nasze przedsięwzięcie przyciąga całe rodziny i ostatnio zauważamy, że dzieci z czasów, kiedy zaczynaliśmy dorosły i przychodzą na kolejne święta ze swoimi pociechami. Wydarzenia każdego roku są inne i skierowane do całych rodzin - zapewniał dr Paweł Kojs, dyrektor ŚOB w Mikołowie.

Wyróżnienia: Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski, Ochotnicza Straż Pożarna w Samborowicach.

Nagroda Specjalna

Zbigniew Binko. Za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa w województwie śląskim. Nagrodzony jest radnym Gminy Bobrowniki i Prezesem Śląskiego Związku Pszczelarskiego w Katowicach. Laureat od 2003 roku podejmuje wysiłki na rzecz inicjowania i prowadzenia wszechstronnej działalności w zakresie pszczelarstwa, czuwa nad prawidłowym jego rozwojem. Jako pszczelarz i społecznik uczestniczy we wszelkich wydarzeniach mających znaczenia dla środowiska, dbając nie tylko o ich interesy, ale przede wszystkim promując rozwiązania mające na celu utrzymanie dobrostanu pszczół.

- Pszczołami zajmuje się od dzieciństwa, najpierw z dziadkiem, teraz sam. Musimy dbać o bezpieczeństwo i dobro pszczół, bo bez nich nie przeżyjemy - dodaje laureat. 

 

Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego:
Pamiętam, jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz pierwszy przyznał „Zielone Czeki”. Nasze województwo borykało się z ogromnymi problemami ekologicznymi, które były spuścizną eksploatacyjnej, rabunkowej polityki przemysłowej czasów PRL. „Zielone Czeki” dawały wtedy nadzieję, że walka o czysty Śląsk ma sens i zakończy się powodzeniem. Minęło 30 lat. Mierzymy się dziś z nowymi, nieznanymi wcześniej wyzwaniami, problemami i zagrożeniami. W tym zmieniającym się świecie, w województwie śląskim jedno pozostało niezmienne. „Zielone Czeki” wciąż wyznaczają pozytywne trendy, kreują dobre marki oraz nagradzają ambitne i kreatywne pomysły z zakresu szeroko pojętej ekologii.

 

Tomasz Bednarek, prezes WFOŚIGW w Katowicach:
„Zielone Czeki” to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień konkursowych w regionie, związanych z ochroną środowiska, o wieloletniej tradycji. Wpisał się on na stałe w historię Funduszu. Do tej pory czeki trafiły do 300 laureatów, a suma nagród osiągnęła 2,5 mln zł. Dla laureatów jest to bardzo ważne wyróżnienie, bo nie chodzi tu o pieniądze czy statuetkę, ale o docenienie ich wkładu w ochronę środowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama