Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 08:23
PRZECZYTAJ!
Reklama

Powiat na bogato

W ubiegłym miesiącu omówiliśmy ranking finansowy gmin z udziałem miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Tym razem bierzemy pod lupę same powiaty. Z naszym nie jest źle - przynajmniej na papierze.
Powiat na bogato

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce jest najlepszym narzędziem obrazującym kondycję finansową gmin i miast. To najbardziej dokładna i skrupulatna analiza finansowa jednostek administracyjnych. Tradycyjnie ranking przygotował Instytut Studiów Wschodnich, a do współpracy zostali zaproszeni wykładowcy wyższych uczelni, specjalizujący się w finansach publicznych. Metodologia tego opracowania jest dosyć skomplikowana. W analizie wykorzystano zestaw siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udziału środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relacji zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Za każdą z tych pozycji przyznano punkty, a ich suma dała wskaźnik, który jest indeksem porównawczym rankingu. Powiatów ziemskich w skali kraju sklasyfikowano 314. 

Wyłuskaliśmy z tego zestawienia jednostki z naszego regionu. W ocenie analityków Instytutu Studiów Wschodnich powiat bieruńsko-lędziński wypadł dobrze. Czy takie samo jest odczucie mieszkańców - to już zupełnie inna sprawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama