Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 09:06
PRZECZYTAJ!
Reklama

Metropolia organizuje wspólny zakup prądu

Już po raz czwarty Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, do której należą miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego, tworzy grupę zakupową energii elektrycznej. Tym razem GZM chce kupić ponad 1,3 TWh prądu w imieniu ponad 330 zamawiających.
Metropolia organizuje wspólny zakup prądu

Zakupiona w ten sposób energia elektryczna ma w latach 2024-2025 docierać do ponad 1500 podmiotów. To jednostki tworzone zarówno przez gminy wchodzące w skład Metropolii, jak i spora grupa instytucji Samorządu Województwa Śląskiego, takich jak Opera, Filharmonia i Muzeum Śląskie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów czy Stadion Śląski. To także urzędy gmin spoza obszaru Metropolii, takich jak Rydułtowy czy Zawiercie.

– Dzięki grupie zakupowej chcemy skorzystać z efektu skali. Większa liczba zamawiających to większa szansa na atrakcyjne cenowo dostawy prądu. W obecnej sytuacji finansowej samorządów każda oszczędność jest na wagę złota – wyjaśnia Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu GZM. – Tym sposobem tworzymy największą grupę zakupową w Polsce – dodaje.

Zakupiona w ten sposób energia ma dotrzeć do 332 jednostek organizacyjnych samorządów – szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Tańszy prąd będzie również oświetlał ulice. Łączna, szacunkowa wysokość zamówienia to 1312 GWh.

Grupa zakupowa – sprawdzona formuła

Grupowy zakup energii elektrycznej jest realizowany przez Metropolię GZM po raz czwarty. Do pierwszego przetargu na rok 2019 stanęło 73 zamawiających. Rok później, przy zakupie energii na lata 2020-2021 było ich już 113. Obecnie grupa zakupowa składa się z 332 nabywców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama