Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 10 grudnia 2024 19:19
PRZECZYTAJ!
Reklama

Program „Czyste Powietrze” po zmianach musi przyspieszyć!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadził konsultacje dotyczące zmian w programie „Czyste Powietrze”, który jest kluczowym instrumentem finansowym wspierającym transformację domów jednorodzinnych w Polsce, w kierunku czystych źródeł ogrzewania oraz zmniejszonego zapotrzebowania na energię.
Program „Czyste Powietrze”  po zmianach musi przyspieszyć!

Zmiany są niezbędne, bo 14 października 2024 r. państwa członkowskie UE przyjęły nową Dyrektywę w sprawie jakości powietrza, która wprowadza ostrzejsze normy jakości powietrza.

W związku z zapowiadanymi zmianami w programie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał oświadczenie:

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone. Finalizujemy prace nad gruntowną reformą programu „Czyste Powietrze”, mającą na celu zatrzymanie nadużyć oraz zwiększenie efektywności. Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale też musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narazić ich na konieczność zwrotu dotacji. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani efektywnie wydawać publiczne pieniądze. Program #CzystePowietrze przejęliśmy po poprzednikach z niską efektywnością i dużą liczbą nadużyć. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na jego naprawie, aby faktycznie doprowadzał do niższych rachunków dla gospodarstw domowych. Ma on służyć przede wszystkim społeczeństwu, a nie narażać ludzi na „rachunki grozy”. Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje koniecznych zmian w programie i ogłosimy wnioski z tych rozmów jeszcze w tym roku. Program Czyste Powietrze będzie kontynuowany na nowych, zdrowych zasadach – czytamy na fb Funduszu.

Zmiany są też niezbędne, by zachęcić jeszcze bardziej właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych piecami węglowymi do ich wymiany. A takich jest w Polsce jeszcze 2800 000.

Program „Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2018 roku i wpłynęło do niego ponad 800 tys. wniosków na wymianę starego kotła na paliwo stałe oraz ponad 950 tys. wszystkich wniosków. Choć są to znaczące liczby, to niestety do spełnienia celów wyznaczonych w programie brakuje jeszcze dużo. W zakresie wymiany kotłów złożone do tej pory wnioski realizują jedynie 27% celu przyjętego na 2029 rok. 

W województwie śląskim w tygodniu od 9 do 15 listopada 2024 r. złożono 360 wniosków na łączną kwotę 18 478 430,00 zł dofinansowania. Natomiast od początku trwania programu - 139 904 wnioski, a łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 1 605 593 748,00 zł. I choć to może się wydawać dużo, to eksperci twierdzą, że tempo zmian jest za wolne. W ich opinii powinniśmy przyspieszyć.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej zaostrza normy jakości powietrza.

Od 2030 roku norma roczna dla stężenia PM2,5 będzie wynosić 10 ug/m3, a więc dwa razy mniej niż obowiązująca obecnie norma (20 ug/m3). Jak pokazują analizy, spełnienie nowych norm nie będzie możliwe bez pełnego wdrożenia uchwał antysmogowych, czyli likwidacji kotłów, pieców, kominków na paliwa stałe, które nie spełniają wymogów ekoprojektu. Dzięki temu działaniu populacja Polaków oddychająca czystym powietrzem zwiększy się z 2 milionów do niemal 30 milionów. Należy również podkreślić, że stan energetyczny domów jednorodzinnych w Polsce jest wciąż daleki od zadowalającego. 30% domów (1,8 miliona) nie ma docieplonych wszystkich ścian. Podobna liczba nie ma docieplonego stropu.

Przyspieszenie tempa transformacji energetycznej domów jednorodzinnych w Polsce jest kluczowe nie tylko dla zapewnienia zgodnego z prawem, czystego powietrza dla milionów ludzi mieszkających w Polsce. To również działanie, które pomoże zabezpieczyć gospodarstwa domowe przed nadmiernym wzrostem cen za ogrzewanie, a także zwiększy niezależność energetyczną naszego kraju, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na nośniki importowane z zagranicy.


Podziel się
Oceń

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama