Co to jest cellulit?
Cellulit najczęściej powstaje na udach, pośladkach i brzuchu, nadając skórze pofałdowany, materacowaty wygląd. Z medycznego punktu widzenia jest to zwyrodnienie tkanki podskórnej, związane z tworzeniem się zmian o charakterze obrzękowo – włóknisto – stwardnieniowym. Jak dochodzi do powstawania tych zmian?
Zobacz: Kremy na cellulit od Verdelove
Wszystko zaczyna się od nieprawidłowego rozrostu komórek tkanki tłuszczowej, które zwiększając swoją objętość, zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne. Ucisk ten zaburza prawidłowy przepływ krwi i limfy, co doprowadza do słabszego odżywienia i dotlenienia tkanek oraz gromadzenia się płynów i zbędnych produktów przemiany materii. Powiększone komórki tłuszczowe zaczynają się przemieszczać ku górze i zbijać w grudki, przez co na powierzchni skóry uwidaczniają się nierówności i zagłębienia. Na skutek ucisku zmienia się też kształt włókien kolagenowych i elastynowych, a z czasem dochodzi do ich twardnienia.
Trzeba wiedzieć, że cellulit powstaje stopniowo i postępuje. Biorąc pod uwagę objawy, można wyróżnić cztery jego stadia.
- W pierwszym stadium cellulit jest niewidoczny gołym okiem, ale w badaniu mikroskopowym można dostrzec zmiany w obrębie naczyń i tkanki tłuszczowej.
- W drugim stadium cellulit uwidacznia się tylko po ściśnięciu fałdu skóry.
- W trzecim stadium nierówności są widoczne już przez cały czas, a ściśnięcie skóry może być bolesne.
- W czwartym stadium zmiany są bardzo uwypuklone, tworzą wyraźne guzki i powodują dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Przyczyny cellulitu mogą tkwić w predyspozycjach genetycznych, zaburzeniach hormonalnych oraz stylu życia. Niechciana pomarańczowa skórka może też pojawić się wraz z wiekiem, bowiem w miarę upływu lat skóra traci elastyczność, a krążenie krwi i limfy staje się mniej efektywne.
Na wystąpienie cellulitu najbardziej narażone są kobiety rasy białej (kaukaskiej). Kobiety mają nieco inną budowę skóry niż mężczyźni – włókna w tkance łącznej skóry właściwej u pań są ułożone równolegle i przez to ich skóra jest bardziej rozciągliwa. Nie stanowi zatem tak dobrego podparcia dla komórek tłuszczowych jak skóra mężczyzn, w której włókna ułożone są w siatkę. U kobiet komórki tłuszczowe mogą przesuwać się między włóknami i zbijać w grudki, tworząc na powierzchni skóry widoczne nierówności.
Do rozwoju cellulitu mogą również prowadzić zaburzenia gospodarki hormonalnej. Mogą one być związane np. z nadmiernym poziomem estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu. Wysoki poziom estrogenów sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie, zaburzeniom krążenia oraz rozrostowi komórek tłuszczowych.
Ogromny wpływ na powstawanie cellulitu ma styl życia. Oto najczęstsze przyczyny, które prowadzą do pojawienia się pomarańczowej skórki:
- nieprawidłowe odżywianie, a zwłaszcza dieta uboga w błonnik, witaminy i minerały, a bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, cukier i sól. Taka dieta prowadzi najczęściej do spożywania zbyt dużej ilości kalorii oraz nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej,
- używki, np. kawa, alkohol, palenie papierosów. Osłabiają naczynia krwionośne i pogarszają krążenie, wskutek czego tkanki są niedotlenione,
- siedzący tryb życia – brak ruchu skutkuje zastojami w naczyniach krwionośnych oraz obrzękami. Maleje też tempo metabolizmu,
- noszenie obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie – ogranicza przepływ krwi, zaburzając krążenie,
- gorące kąpiele i korzystanie z sauny – wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi,
- stres – na skutek długotrwałego stresu zwiększa się poziom kortyzolu, hormonu, który sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz negatywnie oddziałuje na włókna kolagenowe skóry, zmniejszając jej napięcie i elastyczność.
Jak walczyć z cellulitem? Oto najlepsze sposoby!
Walka z cellulitem z pewnością wymaga kompleksowego podejścia, ponieważ problem ten ma wiele przyczyn. Co prawda, nie wszystkie z nich da się wyeliminować – np. nie pozbędziemy się predyspozycji genetycznych, jednak nie mają one tak decydującego wpływu na powstawanie tej dolegliwości, jak styl życia. Dlatego warto skupić się przede wszystkim na poprawie codziennych nawyków oraz wspomagać rozwiązaniami, które przyśpieszają pojawienie się efektów, takimi jak masaże, pielęgnacja i zabiegi.
Podstawą musi być oczywiście zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie więcej ruchu i unikanie używek.
Dieta i ruch w walce z cellulitem
Dieta na cellulit powinna być urozmaicona i powinna obfitować w produkty bogate w białko, błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały. Należy ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych, ponieważ zawierają dużo tłuszczów nasyconych, cukru i soli. Ponadto należy pić dużo wody w ciągu dnia, aby wspomóc prawidłowe krążenie i usprawnić wydalanie zbędnych metabolitów.
Przy nadwadze wskazana jest redukcja tkanki tłuszczowej, co można osiągnąć przez wprowadzenie deficytu kalorycznego. Deficyt ten można uzyskać, ograniczając liczbę spożywanych kalorii oraz zwiększając aktywność w ciągu dnia.
Praktycznie każda aktywność fizyczna pomaga zredukować cellulit, ponieważ pobudza krążenie i sprzyja spalaniu tłuszczu. Oczywiście pod warunkiem, że jest uprawiana regularnie. Warto próbować różnych form ruchu i np. treningi aerobowe wykonywać na zmianę z siłowymi.
Masaże, pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne na cellulit
W redukcji cellulitu pomogą również regularne masaże. Poprawiają one krążenie krwi i limfy, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona, a zbędne produkty przemiany materii zostają sprawniej usunięte. Masaż pozwala też rozbić mechanicznie grudki tłuszczu i pobudza jego rozkład.
Masaż można wykonywać samymi rękami lub różnymi akcesoriami, np. suchą szczotką, rollerem czy bańkami chińskimi. Baniek nie powinny jednak używać osoby, które mają żylaki.
Warto też zaopatrzyć się w odpowiedni krem antycellulitowy. Godne uwagi są kremy, które zawierają składniki aktywne o działaniu poprawiającym mikrokrążenie, np. wyciągi z alg, bluszczu, kasztanowca, ruszczyka kolczastego oraz kofeinę. Wmasowując taki krem dwa razy dziennie, po pewnym czasie można zauważyć wygładzenie grudek i poprawę jędrności skóry.
Dla intensywniejszej redukcji cellulitu można wybrać się do gabinetu kosmetycznego i skorzystać z serii zabiegów. Dobre efekty dają np. masaże endermologiczne, czyli masaże podciśnieniowe, a także zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej czy polegające na iniekcji specjalnych koktajli odżywczych pod skórę.
Sprawdź krem na cellulit i inne produkty z serii Vialise!
Marka Vialise opracowała trzy produkty dla skutecznej walki z cellulitem. Warto je wypróbować, ponieważ kompleksowo działają na problem, a ich bazą są naturalne składniki aktywne!
- Vialise - to coś więcej, niż zwykły krem, to serum na cellulit bogate w naturalne składniki aktywne. Dzięki kompozycji wyciągów roślinnych - z bluszczu, kasztanowca, bylicy bożego drzewka, ruszczyka kolczastego i alg, a także kofeinie, Vialise skutecznie zmniejsza cellulit, działając na przyczyny pomarańczowej skórki. Należy stosować codziennie.
- Vialise Body Wrapping jest to serum antycellulitowe o przeprowadzenia domowego zabiegu owijania folią. To prawdziwie rozgrzewająca kompozycja składników, w której można znaleźć m.in. olejek cynamonowy, ekstrakt z imbiru oraz ekstrakt z owoców ostrej papryki. Preparat sprawia, że walka z cellulitem jest jeszcze intensywniejsza! Należy stosować 1-2 razy w tygodniu.
- Vialise Lifting Effects – ten krem na cellulit pozostawia skórę nawilżoną i ujędrnioną – widocznie atrakcyjniejszą! Zawarto w nim składniki o działaniu odmładzającym i wzmacniającym włókna kolagenowe, jak np. ekstrakt z eleuterokoka kolczastego, ceramid 6, olejek z drzewa różanego. Stosować codziennie – można na przemian z serum Vialise.
Co ważne, skuteczność kosmetyków Vialise została potwierdzona w badaniach aplikacyjnych!

Sprawdź, jak skuteczne są kosmetyki Vialise – Kliknij.
Podsumowanie
Cellulit to dla wielu kobiet przypadłość niepożądana. Może pojawić się już w wieku dojrzewania lub w dorosłości. Na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą zatrzymać niechciane zmiany i pomóc w uzyskaniu gładszej, jędrniejszej skóry. Kluczowe jest, by do walki z cellulitem podejść kompleksowo. Dbając o dietę i aktywność fizyczną, jak również wspomagając się pielęgnacją, można znacznie poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność nierówności.
Bibliografia
1.Misbah H. Khan, Babar K. Rao, Neil S. Sadick, Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa,
2.Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007
3.Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009
4.Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
5.Kociemba B., Cellulit –czym jest i jak z nim walczyć? 2007